Anketa

Z diskuze...

Reklama

INFO: na icq 409 959 124 alebo Tib0r@zoznam.sk KdeJe - internetový portálSurf.skCS GameWorldBNN

»Hi-Tech (4)

Preteky mikrorobotov na trati dlhej 2 mm

Americká agentúra Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) podporujúca výskum nových technológií použiteľných armádou v minulosti vyhlásila súťaž autonómne jazdiacich robotických vozidiel pod názvom DARPA Grand Challenge. National Institute of Standards and Technology (NIST) v spolupráci s IEEE Robotics and Automation Society v súčasnosti podporuje podobnú súťaž univerzít a tímov ich študentov zaoberajúcich sa mikrorobotikou, mikroelektronikou a mikroelektromechanickými systémami (MEMS). Súťaž pod názvom 2010 NIST Mobile Microbotics Challenge bude súčasťou medzinárodnej konferencie IEEE International Conference on Robotics and Automation, ktorá sa uskutoční v máji 2010 v Anchorage na Aljaške.

Roboty, ktoré sa môžu v súťaži zúčastniť, musia mať miniatúrne rozmery. Ich veľkosť nesmie presiahnuť 600 mikrometrov, teda 0,6 mm. Súťažiť budú v troch disciplínach. Prvou je „beh“ na trati dlhej 2 mm, čo je zhruba priemer špendlíkovej hlavičky. Druhou disciplínou je „mikrozostavovanie“. V rámci nej budú mať za úlohu vkladať mikrokolíky do mikrootvorov, pričom pri tejto disciplíne môžu viaceré roboty spolupracovať. Tretia disciplína je predvedenie schopností robota, keď ten môže vykonávať akúkoľvek činnosť. Roboty, ktoré sa zúčastnia v súťaži, budú ovládané diaľkovo pomocou magnetických polí alebo elektrických signálov. Pri ich rozmeroch v desiatkach, prípadne stovkách mikrometrov bude na pozorovanie ich činnosti potrebné sledovať súťažné pole mikroskopom. Vyrobené budú z materiálov, ako je hliník, nikel, zlato, kremík alebo chróm, ich hmotnosť sa bude pohybovať na úrovni nanogramov.

Súťaž má za úlohu motivovať konštruktérov robotov a preveriť schopnosti mikrorobotov z hľadiska ich agility, manévrovateľnosti, schopnosti odpovedať na riadiace povely a schopnosti manipulovať objektmi, čo sú vlastnosti potrebné na ich využitie v priemysle a v oblastiach, ako je mikrochirurgia v rámci ľudského tela.


Zdroj: NIST
 
Design By T!B0