Anketa

Z diskuze...

Reklama

INFO: na icq 409 959 124 alebo Tib0r@zoznam.sk KdeJe - internetový portálSurf.skCS GameWorldBNN

»News

Jeden displej na notebooku už nestačíToshiba predstavila televízor s výkonným procesorom, aplikácia od firmy Fujitsu vám radí pri golfe a roboti spievajú milostné piesne. Toto a oveľa viac z japonského veľtrhu CEATEC vám predstavíme v tomto článku.
Začneme na výstavisku Makuhari Messe v japonskom meste Chiba, ktoré je domovom CEATECU – najväčšieho veľtrhu spotrebnej elektroniky v Japonsku. Najprv sa pozrieme na novú televíziu spoločnosti Toshiba Cell Regza TV. Srdcom tejto 55-palcovej televízie je výkonný procesor, ktorý poháňa aj konzolu Playstation 3. Televízia je schopná nahrávať súčasne až z 8 kanálov a vďaka vyspelej možnosti sledovania s časovým posunom ju prezývajú „stroj času“. Na funkciu súčasného nahrávania sú vyhradené dve tretiny pevného disku s celkovou kapacitou 3 TB, k dispozícii je teda posledných 26 hodín vysielania z ôsmich zvolených kanálov. Používatelia si tiež môžu vybrať, ktoré programy chcú nahrávať. Na japonských trhoch sa táto televízia objaví v decembri približne za 1 milión jenov (7463 eur). V USA by sa mala začať predávať až niekedy v roku 2010. Po uvedení na americký trh príde na rad Európa, nič podrobnejšie však zatiaľ nebolo zverejnené.
Firma Nissan predstavila technológiu, ktorá má znížiť počet dopravných nehôd a predísť zápcham na cestách. Týchto šesť robotov s označením EPORO prispôsobuje svoju rýchlosť a jazdia tak, aby sa vyhli prekážkam napríklad v podobe pokazených áut. Roboti sú vybavení laserovými diaľkomermi, vďaka ktorým vidia, čo majú pred sebou, a navzájom komunikujú. Pri cestovaní po tejto provizórnej ceste majú roboti tri hlavné úlohy. Prvá z nich je zabrániť kolízii, teda narazeniu do prekážky alebo do iných robotov. Ďalej musia ísť primeranou rýchlosťou jeden vedľa druhého a pritom udržiavať bezpečnú vzdialenosť. Tretím cieľom je uzatváranie medzier medzi robotmi v skupine. Podľa spoločnosti sa v autách s touto technológiou stretneme najskôr za 30 rokov.
Dve obrazovky sú lepšie ako jedna. Z tejto myšlienky vychádza nový notebook od japonskej výrobnej spoločnosti Kohjinsha. Tá má v pláne obohatiť trh o notebook ponúkajúci dve 10,1-palcové LCD obrazovky. Pohonnou jednotkou tohto prístroja je 1,6 GHz procesor AMD Athlon Neo MV-40. Spoločnosť si dala za cieľ osadiť malý netbook čo najväčšou obrazovou plochou. Zariadenie možno dokonca aj premeniť v tablet PC, stačí jednu obrazovku schovať za druhú a následne ich obe preklopiť. V Japonsku sa táto novinka začne predávať pred koncom roka, uvedenie na medzinárodnom trhu zatiaľ nebolo naplánované. Cena by mala v prepočte predstavovať približne 620 eur.
Spoločnosť Yamaha vynašla reproduktor vyrobený z látky s hrúbkou 1 mm. Zvuk vydáva len jedným smerom. V podstate ide o reproduktor s elektrostatickým meničom, je len veľmi tenký a vyrobený z naozaj ľahkého materiálu. Štvorcový meter tohto reproduktora má hmotnosť 250 g. Keď sa postavíte zaň, nebudete počuť nič, po presunutí dopredu však zvuk budete počuť hneď. Spoločnosť sa zatiaľ nerozhodla, či budú tieto reproduktory použité aj na komerčné účely.
Poslať e-mail je dnes rovnako jednoduché ako nadhadzovať pri bejzbale. Spoločnosť NTT DoCoMo vo svojom stánku predviedla aplikáciu Throw Mail. Aplikácia je určená pre smartphony s OS Android a využíva interný fotoaparát na rozpoznanie smeru, v ktorom sa nachádzajú vaši priatelia. Stačí sa pozerať do hľadáčika fotoaparátu, kým neuvidíte malú ikonku, ktorá vám prezradí, kde a v akej vzdialenosti sú vaši priatelia. Poklepaním na túto ikonku im môžete poslať správu. Stačí si vybrať príjemcu, hodiť po ňom správu a hlavne nepustiť telefón z ruky. Zatiaľ sa nevie, kedy a či vôbec bude táto aplikácia uvoľnená do prevádzky.
Posielať dáta cez Bluetooth je jedna vec, ale posielať ich bezdrôtovo svojím telom je niečo iné. A práve toto umožňuje komunikačný modul s elektrickým poľom od Alps Electric. Najprv si na tejto napodobenine telefónu zvolíte obrázok, a len čo položíte ruku na prijímací vstupný panel, bezdrôtovo sa cez vaše telo odošle na obrazovku. S využitím povrchu ľudského tela prejde dátový signál cez telo až k prijímaču. Takýto je základný princíp. Nevýhoda tejto technológie spočíva v nízkej rýchlosti prenosu, ktorá je iba 100 kb/s, oproti technológii Bluetooth s prenosom 2 Mb/s je teda značne pomalšia. Spoločnosť má v pláne uviesť technológiu na trh v roku 2010 a dúfa, že sa uplatní v celom rade odborov vrátane spotrebnej elektroniky, herných systémov a zdravotníctva.
Všetci hráči golfu to určite dobre poznajú. Ste na ihrisku, odpálite, loptička sa vám stratí niekde v lese a vy ani neviete, čo ste urobili zle. Spoločnosť Fujitsu vynašla aplikáciu, ktorá analyzuje váš odpal a problémy sa zamierením. Aplikácia nazvaná ETGA Golf Lesson ohodnotí každý váš odpal na stupnici od 1 do 100, a len čo prestanete hrať, poskytne vám celkové skóre. Aplikácia v podstate hodnotí váš pohyb vykonaný pri odpálení loptičky. Dochádza k automatickému zameraniu pohybu tela, ktorý je zmapovaný systémom 16 kontrolných bodov. Po odpale systém určí, či ste loptičku odpálili správne, alebo nie. Spoločnosť utajila, na akom telefóne daná aplikácia beží, a zakryla ho do čierneho plastu. Jeden konštruktér však prezradil, že v Japonsku sa aplikácia objaví na trhu koncom roka.
Zdroj:
computerworld.cz
 
Design By T!B0